Prosimy o zapoznanie się z klauzulami informacyjnymi
Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać wykorzystując własne środki możliwości i uprawnienia.
Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej, współpracując w tym zakresie z organizacjami społecznymi Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi, fundacjami, stowarzyszeniami, pracodawcami, oraz osobami fizycznymi i prawnymi.
Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współudziału w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej .
A zatem do Ośrodka Pomocy Społecznej /OPS/ mogą zgłaszać się po pomoc osoby , które które znajdą się w trudnej sytuacji życiowej.
Pomoc ta przysługuje:
Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje zadania zlecone gminie zgodnie z ustaleniami przekazanymi w tej sprawie przez wojewodę
Ośrodki Pomocy Społecznej realizują również zadania własne gminy w zakresie pomocy społecznej
Ośrodek może wytaczać na rzecz obywateli powództwa o roszczenia alimentacyjne, kierować wnioski o ustalenie niezdolności do pracy
Ośrodki Pomocy Społecznej pomagają potrzebującym w różny sposób, w tym m.in.: