Prosimy o zapoznanie się z klauzulami informacyjnymi
Komu przysługuje?
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności- bezterminowo.
Na jaki okres?
Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się na okres świadczeniowy począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek do organu właściwego wierzyciela, nie wcześniej niż od początku okresu świadczeniowego do końca tego okresu.
Wysokość świadczenia:
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie.
Kryterium dochodowe:
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 1209 zł.
W przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Bezskuteczność egzekucji oznacza egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych; za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu: braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika lub braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.
Do wniosku o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego należy dołączyć zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o bezskuteczności egzekucji zawierające informację o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów. W przypadku złożenia wniosku bez zaświadczenia organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne organ właściwy wzywa organ prowadzący postępowanie egzekucyjne do przesłania zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji.
Organ właściwy dłużnika zobowiązany jest przeprowadzić z dłużnikiem wywiad alimentacyjny, w celu ustalenia jego sytuacji rodzinnej, zawodowej oraz dochodowej, jak również stanu zdrowia dłużnika oraz przyczyn niełożenia na utrzymywanie osoby uprawnionej oraz odbiera od niego oświadczenie majątkowe.
Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego:
FA Oświadczenie wnioskodawcy o wielkości gospodarstwa rolnego 2024.pdf (77,78KB)
Oświadczenie wnioskodawcy o dochodach nieopodatkowanych 2024.pdf (232,55KB)
Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego 2024.pdf (331,72KB)
Oświadczenie o zmianie numeru konta bankowego:
oświadczenie zmiana numeru rachunku bankowego.jpeg - wzór oświadczenia jest ten sam dla wszystkich świadczeń, stąd przy wypełnianiu oświadczenia prosimy o dopisanie na nim rodzaju świadczenia, w którym ma nastąpić zmiana nr konta oraz wskazanie miesiąca od którego środki mają zostać przekazane na nowe konto.
Na przykład dopisujemy: dotyczy świadczeń z funduszu alimentacyjnego, od stycznia 2021 r.