Prosimy o zapoznanie się z klauzulami informacyjnymi
Przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdy,
d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Kto może być ofiarą przemocy w rodzinie?
Najczęstsze formy przemocy w rodzinie to:
Wyróżnia się 4 podstawowe formy przemocy domowej:
Inny rodzaj zachowań:
Zgodnie z Zarządzeniem Nr OR.0050.109.2023 Wójta Gminy Izbicko z dnia 14 września 2023 r. został powołany Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w którego skład wchodzą przedstawiciele instytucji:
Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Otmicach, Szkoła Podstawowa w Izbicku, Przedszkole Publiczne w Izbicku, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krośnicy, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „MED.-Izb” s.c. w Izbicku, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Izbicku oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Izbicku, Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieska Karta” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” członkowie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy diagnostyczno-pomocowe:
1. Udzielają pomocy osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową.
2. Podejmują działania w stosunku do osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc domową, w celu zaprzestania stosowania tego rodzaju zachowań.
3. Zapraszają osobę, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową, na spotkanie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy diagnostyczno-pomocowej.
4. wzywają osobę, co do której istnieje podejrzenie, że jest sprawcą przemocy domowej, na spotkanie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy diagnostyczno-pomocowej.
5. Opracowują indywidualny plan pomocy dla osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową, i jej rodziny, która zawiera propozycje działań pomocowych.
6. W określonych przypadkach powiadamiają Sąd, Prokuraturę, Policję, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Szkołę lub inne jednostki w skład których wchodzą przedstawiciele Zespołu Interdyscyplinarnego.
7. Rozstrzygają o ew. braku zasadności podejmowanych działań lub ustania przemocy domowej i uzasadnionego przypuszczenia o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy domowej.
8. Obsługę organizacyjno-techniczną zespołu interdyscyplinarnego zapewnia ośrodek pomocy społecznej.